Bitter Çikolata Tüketmek İçin 5 Neden..

  • Editör: mesude - Perşembe, Şubat, 2016

Kim çikolataya hayır diyebilir?? Gerek diyet döneminde gerekse normal beslenmede şeker içeren besinlerden her zaman uzak durulmuştur. Peki gerçekten korkulacak kadar tehlikeli bir besin mi bitter çikolata?? Yada tüketildiğinde diyeti ne derece etkiler??
Tüm bu soruların devamını yazımızda okuyabilirsiniz..

Tüketilen çikolatanın miktarı ve cinsi özellikle diyet döneminde büyük önem taşımaktadır. Uygun miktarda tüketim sizin için masum bir kaçamak olabilir 😉

Diyete uyumun devamlılığını sağlamak amacıyla beslenmenizde mutlaka tatlı kaçamaklara ve sevdiğiniz besinlere uygun ölçülerde yer vermelisiniz. Aksi halde diyet motivasyonunuz düşer ve istediğiniz hedefe ulaşmanız mümkün olmayabilir. Danışanlarımdan da gördüğüm kadarıyla diyette en çok kaçamak yapılmak istenen besin grubu tatlılar ve bunların içinde çikolatalar. Evet, diyette hiçbir besin yasak değildir sadece uygun ölçülerde tüketim doğrudur. Bitter çikolata en az %80 kakao içermesi diyete uyumu engellemeyen bir özelliktir.

Sağlıklı bitter çikolatayı tüketmeniz için nedenler  

• Ne kadar fazla kakao o kadar faydalı..
Flavanoidler kakaoda fazla bulunmaktadır. Flavanoidler, antioksidan özelliğe sahiptirler. Antioksidan özelliğin fazla olması serbest radikallere karşı vücudumuzu koruyucu etki göstermektedir.

• Cildinize parlaklık katar..
İçerisinde bulunan flavanoidler sayesinde kan akışınızı hızlandırarak hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır ancak miktarda sınırı koruduğunuz sürece.

• Kalp sağlığınızı korur..
Flavanoidler ve kakoda özellikle bulunan bakır ve magnezyum sayesinde kan basıncınız kontrol altına alınarak kalp sağlığınız korunmaktadır.

• İnsülin duyarlılığınızı düzenler..
Diğer çikolataların aksine glisemik indeks yönünden düşük olan bitter çikolata, doğu tüketildiği takdirde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

• Doğal bir antidepresandır..
Bitter çikolata seratonin içermesinden dolayı mutluluk veren ve ruh halini olumlu yönde etkileyen endorfin hormonunun salgılanmasında rol oynamaktadır.

Diyetisyen Mesude EVİRGEN