C Vitamininin Zayıflama Üzerine Etkisi

  • Editör: mesude - Cuma, Eylül, 2016

C Vitamininin Zayıflama Üzerine Etkisi

 

Herkesin isteğidir ideal kilo ve ideal yağ oranına sahip olmak. Ancak sağlıklı beslenmeden uzak olduğunuz sürece bu oluşumun ortaya çıkması imkansızdır. Kişiye özel hazırlanmış diyet listesi ve beraberinde yapılan kişiye özel spor ile uygun ve ideal kiloya ulaşabilirsiniz. Düzenli beslenme ve vücudun ihtiyacı olan vitamin mineral tüketimi esastır. Kısıtlama yapmadan günlük ihtiyacınız kalan alım yapmanız gerekmektedir.

Günlük vitamin-mineral tüketimi demişken zayıflama üzerinde etkisi kanıtlanmış olan vitamin çeşitleri bulunmaktadır. Bunların başında ‘’C vitamini’’ gelmektedir. Günlük C vitamini ihtiyacı yetişinler için 6o mg’dır. Gebe bireylerde bu miktar 80-90 mg olmaktadır. Bu durum sigara içenlerde değişmektedir ve ihtiyacınız olan miktar artmaktadır. 100-200 mg kadar günlük C vitamini tüketimi gerekmektedir.

C vitamininde bulunan askorbik asit yağ yakımını hızlandırıp, kanserden koruyu etki göstermektedir. Spor yapan bireyler özellikle C vitamininden zengin besinleri tüketmelidirler.

Yeşil biber, kırmızı biber, greyfurt, kivi, çilek, kırmızı ve mor renkte olan meyveler, limon ve portakal yüksek C vitamini içeren besinlerdir.

C vitamini, mevsim geçişlerinde de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Diş eti problemleri, saç, tırnak dökülmesi ve diyet yapan bireyler için her gün düzenli C vitamini tüketimi oldukça önem taşmaktadır.

 

 

Diyetisyen Mesude EVİRGEN