Çok Çiğniyoruz Az Yiyoruz..

  • Editör: mesude - Perşembe, Aralık, 2015

Çiğneme konusu üzerine oldukça araştırma bulunmaktadır. Toplumumuzda kulaktan dolmada olsa, ne kadar çok çiğnerseniz o kadar az yemek yiyeceğiniz teorisi herkes tarafından bilinmektedir. Bilimsel olarak açıklayacak olursak sindirim ağızda başlayan mekanik bir olaydır. Ağızda tükürük enzimleri ile kimyasal bir sindirim, besinlerin çiğneme yolu ile sindirilmesi de fiziksel bir sindirimdir. Besinler ne kadar küçük parçalar ile bölünüp çiğnenirse sindirimde o kadar kolay olacaktır. Her yediğiniz lokmayı en az 40 saniye kadar çiğnediğinizde daha tabağınızdaki yiyecekler bitmeden dahi tokluk sinyali beyninize gidecektir. Uzun süre çiğneme yolu ile normal zamanda bir öğünde aldığınız kaloriyi %20 oranında azaltabilirsiniz. Yemeğinizi keyifle uzun uzun yemeniz sindirim problemleri oluşumunu engelleyerek hazımsızlık problemini de ortadan kaldıracaktır.
Kilo vermek için onca çaba harcıyorsunuz. Aslında kilo vermede ki amacımız harcanan kalorinin, alınan kaloriden fazla olmasını sağlamaktır. Bundan dolayı besinleri çiğnemek için bile harcadığınız zaman sizin aldığınız kaloriyi düşürerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.
Sağlığınız açısından düşünecek olursak yeme süresinin kısalığından oluşan mide, bağırsak sistemi hastalıklarının önüne geçmiş olacaksınız.
Beslenme davranışları çocukluk çağında edinilmektedir. Çocuklarınızda sağlıklı beslenme davranışını oturtmak ebeveynlere düşen bir görevdir. Bunun için çocuğunuzun dikkatini dağıtacak şeyleri yemek yeme sırasında ortadan kaldırmalısınız. Dikkatini sadece yemeğe vermeli ve başka şeyler ile ilgilenmemelidir. Çocuklukta oluşan yeme davranış modeli yetişkinlik döneminde de hayatınız boyunca size etki edecektir.
Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Olması gereken sadece biraz dikkat ve istektir. Sağlığınız için lokmalarımızı çiğnerken saniyeleri sayıyoruz ve daha düşük kalori alıyoruz 
Diyetisyen Mesude EVİRGEN