Diyette ”Psikoloji”

  • Editör: mesude - Salı, Mart, 2016

DİYETTE PSİKOLOJİ

 

 Diyet yapma kararını aldığınız an kilo vermenizin başlayacağını düşünün. Neden mi? Araştırmalara bakıldığında diyet yapmaktan vazgeçmenin en büyük nedeninin psikolojik olarak kendini iyi hissetmemek olduğunu söyleyebiliriz. Diyet sürecinde aç kalmak ya da kısıtlı beslenmeden ziyade kilo veremeyeceğinin korkusu ya da diyet listelerinin kişiye özel hazırlanmadığı düşüncesiyle diyetten kopup gidiliyor. Yapılması gereken en önemli davranış motivasyonunuzu yüksek tutup inanmaktır.

            Vereceğiniz kilonun rakamlarına takılmadan diyete uyum göstermeniz gerekmektedir. Diyet programına başladığınız ilk günler özellikle ilk hafta zorlanmanız olağandır. Sonuçta yeni bir beslenme alışkanlığı kazanıyorsunuz. Eski yeme davranışınızı değiştiriyorsunuz. Haliyle beraberinde zorlanacağınız ya da pes etme noktasına geleceğiniz zamanlar olabilir. Ancak bu noktada önemli olan kendinize inanıp hedefe odaklanmanızdır.

            Kendinizi istediğiniz bedende arzu ettiğiniz kiloda hayal edip gelecek sağlıklı günlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Kendinizi mecburi yapmak zorundaymış gibi hissetmeniz de doğru bir davranış değildir. Çünkü yasak ve yapılmaması gereken ne varsa insanoğluna daha cazip gelmektedir. Siz siz olun diyetinizi isteyerek yapın. Önemli olan beslenme programınızın size özel hazırlanmış olmasıdır. Beslenme düzeniniz, sevdiğiniz besinler ya da hiç sevmediğiniz besinler göz önünde bulundurularak program hazırlanmalıdır. Aksi halde uyum eşiğiniz çok düşük olacaktır. Hiçbir şeyi mecburi yemek zorunda değilsiniz. Mutlaka birbiri yerine ikame edebileceğiniz besinler vardır.

            Size verilen programa %80 oranında uyum göstermeniz sonucunun da sağlıklı olacağının göstergesidir. Ancak arada tabiî ki kaçamaklar olabilir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda diyetinizin bitip gittiğini düşünmeyin lütfen. Bunun bir suç olduğunu değil, bu yaptığınız hatanın telafisinin nasıl olacağını düşünün. O zaman dengelemeyi de, kilonuzu korumayı da öğrenmiş olacaksınız.

            Genelde karşılaştığımız durumdur diyetisyenler olarak diyet yapan bireylerin ideal kilolarına en hızlı şekilde ulaşma isteğinin. Ancak ne kadar koşarak gidersek geri alımının da o kadar hızlı olacağını unutmamalısınız. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybetmek istiyorsanız (diyete başlangıç kilosuna göre farklılık göstermektedir) haftada 1-1.5 kilo kaybı ideal olan kilo kaybıdır.

            Zihninizden bütün olumsuz düşünceleri arındırarak diyete uyum ve motivasyonunuzu arttırın. Gerçekçi olun ve yeni kararlarla, formda ve sağlıklı bir bedenle hayatınıza kaldığınız yerden devam edin…

 

 

                                                                       Diyetisyen Mesude EVİRGEN