Doğru Karbonhidratı Seç Sağlıklı Zayıfla

  • Editör: mesude - Perşembe, Ocak, 2016

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı isteyen bireylerin gün içerisindeki karbonhidrat alımı toplam beslenmesinin %55-%60’ını oluşturmalıdır. Zayıflama düşüncesinde olup, diyetisyene gitmeden ekmeği, pilavı, makarnayı kesip zayıflama düşüncesi üzgünüm ki size geçici süreli kilo kaybı yaşatacaktır. Evet, belki o an tartıdaki sonuç sizi mutlu edecek ancak geri dönüşümü çok kolay olan kilo verme serüvenine eklenmiş olacaksınız.

Peki Ne Yapmalı?

Yapılması gereken çok kolay. Sağlıklı ve doğru olan karbonhidrat kaynaklarının tüketimine yöneleceksiniz. Yüksek basit şeker içeren karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Beyaz undan yapılan hamur işleri, tatlılar, şekerlemeler, pirinç pilavı, beyaz ekmek uzak durmamız gereken grubun başında gelir. Neden mi? Çünkü glisemik indeksi yüksek olan, lif ve posa oranı oldukça düşük olan yiyeceklerdir bunlar. Glisemik indeksi yüksek olması, bizim ne kadar tüketirsek tüketelim doygunluğumuzu geç sağlayacak ve yedikten sonra çok çabuk acıkmamızı sağlayacak aynı zamanda kan glikoz seviyenizi çok çabuk arttıracak olan yiyeceklerden oluşmaktadır.

Her Zaman Kompleks Karbonhidrat Tüketelim..

Kompleks karbonhidratların vücutta olan olumlu etkisi hem kilo vermenize ve bölgesel incelmenize hem de kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayacaktır. Bunlarla beraber alacağınız yüksek posa ve lif oranı ile de uzun süre tok kalıp bağırsak sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Tüketim Zamanına Dikkat..

Karbonhidrat grubunun sindirimi protein içerikli besinlere göre oldukça kısadır yaklaşık 2 saatte sindirim tamamlanmaktadır. Gece öğünlerinizde tüketeceğiniz meyvenin de nasıl ve ne kadar olduğu büyük önem taşımaktadır. Sonuçta meyvede sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat kaynaklarının daha çok öğle ve akşamüstü saatlerinde tüketilmesi ve akşama bırakılmaması diyet ve zayıflama döneminde çok daha önemlidir.

Sonuç olarak diyette de olsak karbonhidrat bizim için özellikle B grubu vitaminlerinin alımı için beslenmemizde vazgeçilmez olan bir besin grubudur. Diyetlerinizde mutlaka bir diyetisyene başvurup sizin ihtiyacınız olan günlük karbonhidrat alımınızı dengeleyip sağlıklı diyetler ile kilo vermenizi öneriyorum. Aksi halde verdiğiniz kilo sudan ve kastan olup, sağlıklı bir kilo kaybınız mümkün olmayacaktır. Bilinçli tüketici olup bilinçli beslenmenizi diliyorum..

Diyetisyen Mesude Evirgen
Diyetisteyen