EGENİN GÜZELİ İNCİR

  • Editör: mesude - Pazartesi, Ağustos, 2015

images (2)EGENİN GÜZELİ İNCİR

Bu hafta sizlere tamda mevsiminde olduğumuz meyve incirden namı değer İzmirliler tarafından hitap edilen bardacıktan söz edeceğim. Özellikle danışanlarımdan gelen sorular nedeniyle incirin hikayesine bir göz atalım ve düşünüldüğü kadar zararlı olmadığını vurgulayalım.

            Araştırmalara göre incirin tümörleri küçültücü etkisi bulunmaktadır. İncir, içerdiği yüksek oranda lif, protein ve vitamin-mineral sayesinde hücre yenileyici ve anti-aging etkiye sahiptir.

ANTİOKSİDAN DEPOSU

İncirin bakterilere karşı koruyucu enfeksiyondan uzaklaştırıcı etkisi bulunmaktadır. İyi bir antioksidan olan inciri sağlık problemi özellikle diyabeti olmayan bireyler rahatlıkla tüketebilir. Kuru incirinde yaş incir kadar yararı fazladır. 100 gr kuru incir yediğinizde demir ve magnezyumun %30’u kadar, fosforun %20’si kadar, kalsiyumun ise%17’si alınmış olmaktadır. 

ZENGİN İÇERİKLİ MEYVE

İncir, içerdiği yüksek oranda C vitamini sayesinde vücudumuzu serbest radikallere karşı koruyup kalp-damar hastalıklarından koruyucu etkisi vardır. Yüksek oranda potasyum, düşük miktarda sodyum içermektedir böylece zararlı kolesterol diye adlandırdığımız LDL kolesterolünüzü düşürür.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN İNCİR

Çağımızın problemi olan kolon hastalıkları, hemoroid ve kabızlığın oluşumunu engeller. Yüksek oranda lif içermesinden dolayı bağırsakları yumuşatarak sağlığınızı korumada yardımcıdır. Düzenli incir tüketimi kabızlık problemini ortadan kaldırmaktadır.

YÜKSEK TANSİYONDAN KORUR

Herkesin korkusu olan yüksek tansiyon ve tansiyon sonucunda oluşan inmeleri önlemede incirin faydası büyüktür. Neden mi? Maksimum oranda potasyum, düşük oranda sodyum içermektedir. Potasyum açısından yüksek sebze ve meyveler kan basıncını kontrol altına almada yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda potasyumu yüksek besinler tercih edenlerin potasyumu düşük besinler tercih edenlere göre kan basıncı seviyeleri daha düşük olarak sonuçlanmıştır.

ENERJİ BOMBASI

İncir diyet döneminde veya kilo koruma döneminde olan bireyler için miktar sınırlaması olması gereken meyveler arasındadır. Ancak düşünüldüğü kadar korkulacak bir meyve olmamaklar beraber nasıl ve ne kadar tüketileceği önem taşımaktadır. Glisemik indeksi yüksek olan meyvelerden olan inciri tüketirken yanında mutlaka süt ürünlerini yada yağlı tohumlardan birini fındık, badem yada ceviz türevlerini tüketmenizde kan şekerinizi dengelemek açısından yarar vardır.

‘’Diyetisteyen Beslenme Danışmanlı’’ olarak menülerimizde rahatlıkla yer verdiğim inciri İzmirde diyetisyen olarak herkesin tüketmesini öneriyorum. Yasakların olmadığı miktar kontrolü yaptığınız, formunuzun elinde olduğu günler diliyoruz..

                                                                       Dyt.Mesude EVİRGEN / İzmir Diyetisyen