Günlerden vişne reçeli…

  • Editör: mesude - Çarşamba, Ağustos, 2015

Bugün güne erken başlayanlardanım. Yaz mevsiminin sebze ve meyvelerini sevmeyen yoktur. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmesi olan kışlık domates ve reçel yapımı herkes tarafından bilinir ve yapılmaya çalışılır. Bizde her ağustos ve eylül ayında elimizden geldiğince yapmaya çalışanlardanız. Manavın tezgahında vişnelerin reçellik olduğunu görünce birde öyle bir algı vardır annelerimiz tarafından ‘’bunlar tam reçellik’’ denir J Bizde taze ve reçellik vişneleri manavın tezgahında görür görmez kış reçelimizi yapmak için kolları sıvadık..

Sizlerde mevsimindeki meyveler ile kendi kışlık reçelinizi şimdiden hazırlayın.
İster tatlandırıcı ile isterseniz esmer şeker ile reçelinizi yapabilirsiniz. (dip not: çocuklar tüketecekse tatlandırıcı kullanılmadan yapılsın). Katkı maddesi olmadan hazırlayacağınız reçeller hem sağlıklı hem düşük kalorili olacaktır tabi birde el emeği…

Porsiyon kontrolü dahilinde kışın diyette olanlar için bile kahvaltıda ev yapımı reçele hayırımız yok.
Biz bugün vişne reçeli yaptık bakalım devamında neler gelecek.. Malum meyvelerin cennetinde yaşadığımız bir ülkedeyiz, kıymetini bilelim. Reçelimize gelirsek tarifini merak edenler Mesude’nin mutfağı bölümüne tıklayıp püf noktalarıyla beraber tarifini ve reçelimizin son halini görebilirsiniz….