Hibiskus Çayı?

  • Editör: mesude - Cumartesi, Mart, 2019

HİBİSKUS ÇAYI ?

 

Hibiskus çayı, günümüzün en sevilen ve popüler çaylarından biridir. Çeşitli iklim koşullarında yetiştirilmeye uygundur. Ülkemizde bamya çiçeği, gülhatmi yada ekşi çay olarakta isimlendirilmektedir. Yemeklerin içerisine de katılabilir.

 

Hibiskus, yüksek miktarda C vitamini ve çeşitli mineraller içermektedir. Hibiskus çiçeği kurutulup, kaynamış suyun içerisine eklenerek demleme yöntemi ile çayı yapılmaktadır. Mayhoş tadından dolayı demlerken içerisine çubuk tarçın, karanfil ya da zencefil tercih edilerek demlenebilir. Kilo problemi yaşamayan bireyler içerisine bal ekleyebilirler.

 

Hibiskus çayının en önemli özelliği renginden dolayı antioksidan oranının fazla olmasıdır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde yağ yakımını hızlandırıp bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Aynı zamanda hibiskus çayı kan şekerini dengeleyerek tatlı ihtiyacını azaltmaktadır. Ödem söktürücü özelliği ile ödem ve şişkinlik yaşayan bireyler içinde iyi bir alternatiftir.

 

Hibiskus kan basıncını düşürücü etki sağlamaktadır. Kafein içermediği için kalp rahatsızlığı olan bireyler tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir. Kabızlık problemi yaşayan bireyler için iyi bir çözümdür, hazımsızlığı kolaylaştırır. Depresyona bağlı ani durum değişikliğinin de önüne geçici etkisi bulunmaktadır.

 

Kanserli hücre sayısını azaltıp mide kanserinin oluşumunu engelleyici etkisi mevcuttur. Ancak tiroid ve guatr rahatsızlığı olan bireyler tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Düşük tansiyonu olan bireyler tarafından tercih edilmemelidir.

 

Hibiskuslu Çay Tarifi

 

300 ml kaynamış suyun içine

1 yemek kaşığı kurutulmuş hibiskus

Yarım dilimlenmiş limon

3 tane karanfil

1 adet çubuk tarçın

Çeyrek dilimlenmiş yeşil elma

 

Yaklaşık 5 dakika demleyip süzüp içebilirsiniz….

 

 

İzmir Diyetisyen / Mesude EVİRGEN