Hastalıklarda Beslenme

Hastalıklarda Beslenme

KANSER HASTALIĞINDA BESLENME
Kanser tedavisi sırasındaki beslenme şekliniz, hayatınızın diğer dönemlerindeki beslenme alışkanlıklarınızdan çok daha önemlidir. Tedaviniz sırasında ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenmeniz kendinizi daha iyi hissetmenize ve enerjik olmanıza neden olacaktır.Araştırmalarda da görülmüştür ki iyi beslenen bireylerin kemoterapi,radyoterapi ve ameliyatlar sonucu oluşan yan etkilere karşı vücudun daha dayanıklı direnç gösterdiği görülmüştür. Kanserli hastaların beslenme programı kişiye özel hazırlanmalıdır. Beslenme tedavisi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Önemli olan karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin uygun şekilde ayarlanarak beslenme programı hazırlanmasıdır. Çok fazla insan kanser tedavisinden sonra da yaşamlarına kaliteli şekilde devam etmektedir. En önemli faktör sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel aktivitenin oturtulmasıdır.
Kanser Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Birkaç Başlık
• Günde en az 2 litre su içilmelidir, tedavinin zararlarını vücuttan atmak amacıyla.
• Her gün düzenli şekilde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmelidir.
• Protein alımı yüksek olmalıdır.
• Çok pişmiş etlerden, kızartmalardan, yüksek şekerli besinlerden ve içeriği bilinmeyen bütün ürünlerden uzak durulmalıdır.
• Tam tahıllı kompleks karbonhidrat içeren besinler tüketilmelidir.
• Vitamin-mineral takviyesi için mutlaka doktorunuza danışın.
• Vücut yağ oranınızı mümkün olduğunca normal aralıklarda tutmaya özen gösterin.

GUT HASTALIĞINDA BESLENME
Gut hastalığı kandaki ürik asidin yüksekliğine etki etmektedir. Her sağlıklı insanın vücudunda ürik asit son ürün olarak oluşur. Ürik asidin fazla yapımı ya da böbreklerden ürik asit atımının az olmasından kaynaklanabilir. Bir başka sebep olarak ta yüksek pürin içerikli besinler ile beslenmekten kaynaklanabilir. Gut hastalığı eklem yerlerine etki etmektedir. Şişmanlık, hipertansiyon, obezite ve diyabet ile ilişkisi çok yüksektir gut hastalığının. Hastalığın tedavisinde beslenme ilaç tedavisinden önce gelmelidir. Tanının konması büyük önem taşımaktadır. Her ürük asit seviyesi yüksek olan birey gut hastası değildir. Ya da her ürik asit seviyesi düşük olan birey gut hastası değil demek doğru bir yaklaşım değildir. Tıbbi yöntemler ile eklem yerlerinden bir miktar sıvı alınması gut hastalığının teşhisinin konması için en etkili faktördür. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile ürik asit seviyenizin dengeli şekilde düşeceğiniz göreceksiniz. Fazla kalori kısıtlamalı diyetler ile hızla kilo vermeniz istenmeyen bir durumdur. Hızlı kilo kaybı sonucunda da ürik asit seviyeniz hızla yükselebilmektedir. Mutlaka beslenme uzmanına danışarak yol alınması gereken bir hastalık türüdür.

HİPERTANSİYON VE BESLENME
Hipertansiyon, kan basıncının normal seviyeden yüksek olması ile adlandırılır. Sistolik kan basıncı büyük tansiyon, diastolik kan basıncı küçük tansiyon olarak bilinmektedir. Kan basıncının normal seviyeler arasında tutulması gerekmektedir. Hipertansiyon pek çok hastalık için risk faktörü oluşturmaktadır. Hipertansiyon tedavi edilmediği sürece metabolik hastalıkları da beraberinde getirmektedir.
Hipertansiyonda dikkat edilmesi gereken noktalar
• Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin
• İdeal kilonuzu ve yağ oranınızı koruyun
• Düzenli fiziksel aktivite yapın
• Tuz ve sodyum alımınızı kısıtlayın
• Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın
• Posa ve lif alımını arttırarak sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını tüketin
• Alkol tüketiminizi sınırlayın

Diğer Hizmetlerimiz