Kahvenin Etkisi ve Mucize İçecek Frappe

  • Editör: mesude - Çarşamba, Temmuz, 2015

türk-kahvesi---2

Türk kahvesi gelenek ve göreneklerimiz arasında oldukça sağlam geçmişe sahip olduğu bilinmekle beraber kahve çekirdeklerinin içerisinde bulunan antioksidan, niasin ve kafein gibi maddeler güzelliğimiz, sağlığımız hem de en önemlisi kilo kontrolümüz açısından oldukça faydalıdır. En yoğun hararetli muhabbetlerin arasında bile es verdiren, misafirliğin her aşamasında güne damgasını vuran kahvenin faydalarına birde diyetisyen gözüyle bakalım…
Araştırmalara göre, günde 1 fincan türk kahvesi tüketen bireylerde kanser olma riskinin %10 oranında azaldığı ortaya konulmuştur. Kahvenin konsantrasyonu arttırıcı etkisi de bulunmaktadır.

stk151315rkeÖzellikle sabah saatlerinde içilen kahvenin gün boyu stresi azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Çalışan bireylerde ve özellikle sınav döneminde olan öğrencilerde, odaklanma ve konsantrasyonun artması amacıyla rahatlıkla her gün birer fincan şeklinde tüketilebilir. Aromalı kahvelerinde hayatımıza olan girişiyle beraber her yaş grubundan kahveye olan ilgi artmış durumdadır. Kahve tek başına kalori içermemekle beraber aroma, süt, şeker ve kremanın eklenmesiyle kalorisi artmaktadır. Kahve tüketiminde dikkat edilecek en önemli nokta kahve ile beraber su tüketimidir. Kahvenin diüretik etkisinden dolayı tüketimden hemen sonra vücuttan kaybolan suyu yerine koymamız gerekmektedir.

 

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre günde 400 mg kafeinin bir yetişkin için güvenilir doz olduğu kanıtlanmıştır. Gebe bayanlarda bu durum farklılık göstermekle beraber günde maksimum 200 mg kafein alınması önerilmektedir. Gebeliğe hazırlık döneminde ise kafein tüketimini maksimum 250 mg ile sınırlandırmamız gerekmektedir doğurganlığı azaltmamak amacıyla. Kahve, midede asit salgılanmasına yol açtığı için mide ile ilgili problem yaşayan bireylerde önerilmemektedir. Kafeinin yararlı etkilerinin yanında vücuda olan olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Kafeinin bazı vitamin ve minerallere olan olumsuz etkisinden bahsetmek istiyorum. Kafeinin demir emilimini engelleyici etkisi bulunmaktadır ayrıca kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden olmaktadır. Kahve tüketim saatinizi en geç yatmadan 6 saat önce tutmanızda uyku problemi yaşamamanız açısından fayda vardır. Kahve tüketim miktarınızı ve sağlığa olan etkisini uzmanınıza danışarak kontrollü şekilde ayarlayınız.

 

frappe---2

 

Tarçınlı Frappe Tarifi

* 2 tatlı kaşığı neskafe
* İstenilen miktarda stevia tatlandırıcı
* 200 ml light süt
* 3 adet buz küpü
* Üzeri için 1 çay kaşığı tarçın

 

 

frappe---1

Yapılışı

Frappe soğuk kahve türlerinden biridir. İlk olarak 1957 yılında Selanik’te yapılmıştır. Bir karıştırıcıya süt, neskafe ve tatlandırıcı eklenir 1 dakikaya yakın çalkalanır. Ayrı bir yerde havan yardımıyla kırdığınız buzları uzun bir cam bardağın dibine konulur. Ardından üzerine hazırladığınız karışımı ekliyoruz ve servis yapmadan önce üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını serperek tarifimizi tamamlıyoruz.

Afiyet olsun formda tutsun…

 

Diyetisyen

Mesude EVİRGEN

 

bizeulasin