Lahananın Mucizeleri..

  • Editör: mesude - Salı, Aralık, 2015

Lahana, kış sebzelerinin içerisinde en düşük kaloriye sahip olan zayıflamaya yardımcı sebze türlerindendir. En güçlü antioksidanlara sahip olan beyaz lahana kış diyetlerinin baş tacıdır.. Ne de olsa 100 gramı sadece 24 kalori içermektedir. Vitamin ve mineral deposu da yanında bonusları diyebiliriz.

Vücuttan toksin atıcı özelliği ile cildinizi, bağırsaklarınızı ve kanınızı temizleyip vücudunuzdan zararlı maddeleri uzaklaştırıcı etkisi bulunmaktadır. İçerdiği selenyum sayesinde kalp-damar rahatsızlıklarından koruyucu özelliği bulunmaktadır.  Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi ile şeker hastaları tarafından tercih edilmesi gereken bir kış sebzesidir. Kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen bir madde olan ‘izotiyosiyanat’ maddesini içermesi ile meme ve bağırsak kanserini engelleyici etkisi bulunmaktadır. Bu madde kanser oluşumuna yol açan kimyasal maddelerin etkisini yok etmektedir.

Ancak bazı durumlarda lahana gibi turpgillerden olan sebze türlerinin tüketiminin kısıtlanması gerekmektedir. Özellikle bayanlarda görülen ve genetik olarak anneden kız çocuğuna aktarım olan haşimato tiroidi tanısı almış kişiler beyaz lahanadan uzak durmaları gerekmektedir.

C vitamini, folat, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan lahanayı tüketmek için daha fazla beklemeyin. Özellikle İzmir’de yaşıyorsanız pazar ya da manav tezgahlarında sıklıkla yer alan lahanayı mevsimindeyken haftanın bir günü tüketmenizi tavsiye ediyorum.

Lahanayı ayıklarken ve temizlerken bıçak ile temasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mümkün olduğunda elinizle ayıklayıp dış kabukları haricinde damarlarını çıkarmamanızı öneriyorum. Tariflere gelecek olursak lahana ile yapılacak en pratik yöntem kapuska tarifidir. Arzu ederseniz biraz daha uzun vaktinizi alacak olan ancak yerken büyük mutluluk verecek olan lahana sarması tarifidir. Sarmanın içini hazırlarken yağ oranına dikat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve hafif tarif üretmeye çalışırken kalorisi yüksek bir yemek ortaya çıkmasın J sarmanın harcını hazırlarken az yağlı dana kıyma ve bulgur kullanmaya dikkat edilmesini tavsiye ediyorum. Sarmanızı pişirdikten sonra bol limon ve yoğurt ile lezzetli bir öğün oluşturabilirsiniz.

Ne kadar yemeniz gerektiğine gelince, baş parmak kalınlığı ve uzunluğunda bir adet lahana sarmanızdan 8 adet tükettiğiniz takdirde 2 ince dilim ekmeğinizi, 1 et ve 1 yağ hakkınızı azaltmanız yeterli olacaktır..

Afiyet olsun formda tutsun..

 

Diyetisyen Mesude EVİRGEN