Magnezyum Gerçeği

  • Editör: mesude - Perşembe, Ekim, 2016

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİ TEDAVİ EDİN

Magnezyum genel olarak vücudumuzun eklem, emik ve kıkırdak bölgelerinde bulunmaktadır. Yoğun kas çalışması yapan bireyler yada hareket yoğunluğu yüksek olan bireyler özellikle magnezyum alım dozuna dikkat etmelidirler. Magnezyum vücut tarafından üretilmemektedir. Mutlaka dışarıdan almamız gerekmektedir.

Magnezyum eksikliği vücudunuzdan, uyku düzeninize kadar rahatsızlık yaratabilir. Vücut stresini attırır, kas ve bacak ağrılarına kadar yol açmaktadır. İlerleyen durumlarda kramp oluşumu da görülmektedir.

Magnezyum bakımından oldukça zengin olan besinlerin başında yulaf kepeği ve yeşil yapraklı sebzeler bulunmaktadır. Ancak yeşil yapraklı sebzeler uygun olmayan pişirme yöntemleriyle tüketilecekse mineralin emiliminde problem yaratacaktır. Çiğ badem, kaju, muz, keten tohumu, kakao, semizotu, kimyon, rezene magnezyum içeren başlıca besin maddeleridir.

Düşük protein tüketen yada çok yüksek derecede lifli besin tüketen bireylerde magnezyum ihtiyacı daha fazladır. Günlük alım miktarlarına uygun şekilde diyette tüketimi ön görülmektedir.

Diyetisyen Mesude EVİRGEN/İzmir Diyetisyen