METABOLİZMANI UYANDIR !

  • Editör: mesude - Salı, Şubat, 2016

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte beslenme tarzlarında oldukça değişiklik görünmektedir. Bu değişikliğin bize getirdiği hareketsiz yaşam, basit şeker tüketiminin fazlalığı, kuru yemiş gibi çerez türlerinin fazla tüketimi olarak adlandırabiliriz. Kış mevsiminde oluşan beslenme şeklinizin sonucunda metabolizma hızında yavaşlama, vücutta yağ oranı artışı ve bunlara paralel olarak iştah açıklığı ile kısır bir döngünün içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarına doğru sıcaklığın enerjisiyle beraber daha hareketli günler, fazla sıvı tüketimi, günlerin uzamasıyla birlikte metabolizmanızın hızlanması kilo verme hızınızı arttırarak daha fresh beslenmeye sizi yönlendirecektir.
Ne kadar tatlı ihtiyacınız olsa da kendinizi frenleyin ve yaz gelmeden kilonuzu kontrol altına alın. Aldığınız kararları uygulamaya geçerken, kış beslenmesinde metabolizmanızı hızlandırmak için şimdi anlatacağım besinlere sofralarınızda yer verin.

Metabolizmayı hızlandırmanın yollarını sıralayacak olursak;

1. Sıvı tüketimini arttırın…

Metabolizmanızı çalıştırmak istiyorsanız susamış olmayı beklemeden bile su tüketmeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki su yerine asla demleme çay ve kahve türü kafein içeren içecekler, asitli içecekler ve meşrubatlar girmez. Sıvı yerine geçebilecek içecek türleri bitki çayları ve kendiniz hazırlayacağı gerçek meyve aromalı içecekler, ayran, kefir, maden suyu gibi vücut suyunuzu arttırmaya yardımcı içeceklerdir.

2. Mevsimlerle besin çeşidinizin büyük bağlantısı vardır…

Havaların soğumasıyla beraber vücudun enerji harcaması hızlanmaktadır. Tatlı ya da hamur işine karşı yönelim ve yağlı besin tüketimi artmaktadır. Kışın daha çok yüksek C vitamini içeren kivi, greyfurt, mandalin, portakal gibi meyveleri tercih etmeliyiz.

3. Kahvaltı mutlaka yapılmalı…

Kahvaltı atlanmaması gereken en önemli öğündür. Gün içerisinde kan şekeri dengenizin sağlanması ve metabolizmanızın harekete geçmesi için yapılması gereken mükemmel bir öğündür.

4. Bağırsak floranızı zenginleştirin…

Gün içerisinde tüketeceğiniz probiyotik ve prebiyotikler bağırsak sağlığınızı düzenleyerek kolon kanseri riskinizi azaltır. Süt, yoğurt, ayran, kefir gibi süt ürünlerini beslenmenize birer porsiyon olarak eklemenizi tavsiye ediyorum.

5. Fiziksel aktivitenizi arttırın

Fiziksel aktivitenin düzenli olması yağ metabolizması üzerinde olumlu etki sağlamaktadır. Kilo kontrolünün sağlanmasında, yağ yakılmasının hızlanmasında düzenli fiziksel aktivitenin öneme dikkat çekilmelidir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin.

6. Sebze-meyve tüketimini arttırın
Sebze ve meyveden zengin diyetler sağlığınızı korumakla beraber yüksek posa ve lif almanızı sağlayacaktır. Vitamin-mineral alımının artmasıyla bağışıklık sisteminizde kuvvetlenecektir. Lif ve posa yardımıyla bağırsak sağlığınız korunacak metabolizmanız hızlanacaktır. Böylece kışın yavaşlayan metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır.

7. Kompleks karbonhidrat kaynaklarını tüketin..

Karbonhidratlı besinler mutlaka programınızda olmalıdır temel enerji kaynağının sağlanması açısından. Kompleks karbonhidrat çeşitleri tam tahıllı undan yapılmış ekmekler, kepekli makarna, esmer pirinç, bulgur, kinoa, yulaf ezmesi gibi kan şekerinizi kontrol altına almanızı ağlayan besinlerden oluşmaktadır. Metabolizma hızınızın artması için mutlaka ihtiyacınız olan karbonhidrat miktarını tüketmelisiniz.

Diyetisyen Mesude EVİRGEN