Mevsim Geçişinde Beslenmeye Dikkat

  • Editör: mesude - Perşembe, Eylül, 2016

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde beslenme büyük önem taşımaktadır. Neden dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü havaların soğuması, mikrobiyal tehlikenin artması, vücudun kendini halsiz ve yorgun hissetmesi karşılaşılan başlıca sorunlardandır. İş ve hareket temponuzun stabil hale gelmesi, havanın daha erken kararması iştah kontrolünüzü olumsuz yönde etkileyebilir. Meyve ve sebze tüketiminde azalma, su içme alışkanlığında azalma beraberinde kilo artışı ve vitamin mineral yetersizliğine yol açmaktadır. Bir kaç basamak püf noktası ile hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir hemde formunuzu korumaya devam etmiş olursunuz. İşte sizin için atlanmaması gerekn önemli basamaklar;

  1. Günlük 2-2.5 litre su tüketimine devam ediyorsunuz. Unutmayın çay, kahve yada meyve suları asla suyun yerini tutmaz.
  2. Günde en az 3-4 porsiyon meyve tüketimini ihmal etmeyin. Meyve tüketimi yapacağınız saatler ara öğün saatleri olabilir böylece kan şekerinizi kontrol altında tutmuş olup yağ yakımına yardımcı olursunuz.
  3. Kahvaltı alışkanlığınızdan asla vazgeçmeyin. Tabiki en sağlıklı kahvaltı alternatiflerinden bahsediyorum. İzmir’de yaşayan bireyler için özellikle gevrek, boyoz, poğaça türü besinler ile kahvaltı yapmaktan değil. Peynirli, yumurtalı ve tam buğday ekmeği ile güzel bir kahvaltı oluşturmanızı tavsiye ederim.
  4. Süt ve ürünleri atlanmaması gerekmektedir. Kalsiyum ihtiyacının karşılanması ve sindirim sistemi rahatsızlığı yaşamamanız açısından probiyotikler diyetimizde ve günlük beslenmemizde olmazsa olmazlardandır.
  5. Mucizevi besin grubu balıklar. Türkiye’de av yasağının kalkmasıyla birlikte taze balık tüketimine ağırlık vermenizi isteyeceğim. Sardalye, somon, hamsi, palamut özellikle omega 3 ve fosfor açısından zengin içerikli balık türleridir. Haftanın 2 yada 3 günü balık tüketimini ihmal etmeyin.
  6. Kafein tüketimini sınırlı tutalım. Havaların biraz olsun serinlemesiyle birlikte içecek ihtiyacı özellikle sıcak içecek ihtiyacı artmaktadır. Çay ve kahve tüketimini günlük 2-3 fincan ile sınırlandırmanız sağlığınızı ve uyku kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir.
  7. En önemli nokta ise yaş ve cinsiyet farketmeden günlük fiziksel aktivitenizi maksimum seviyede tutun. Günlük yürüyüşler olabilir yada sevdiğiniz bir spor çeşidini edinebilirsiniz.

Unutmayın ki formunuz sizin elinizde..

Diyetisyen Mesude EVİRGEN/İzmir Diyetisyen