Mutfağının Şefi Sen Ol!

  • Editör: mesude - Pazartesi, Temmuz, 2016

MUTFAĞININ ŞEFİ SEN OL!

Diyet yapmak için kararınızı verdiniz. Kararınızı verdikten sonra yönelmeniz gereken yer market ve daha sonrada mutfak olacaktır. Alışveriş yaparken sepete doldurduğunuz her şey evde tüketilmek üzere sizi bekliyor olacaktır. İlk adım gelsin;

1.Siz siz olun yemek istemediğiniz, kalorisi yüksek hiç bir şeyi market sepetinize eklemeyin.

2. Alışverişinizi taze ve meyvelere ağırlık vererek gerçekleştirin çünkü diyet döneminizde yol arkadaşımız olacaklar kendileri.

3. Sağlıklı karbonhidrat kaynakları olan tam buğday unundan yapılmış ekmek ve tahıl türlerini tercih edebilirsiniz. Hazır olan kek, börek çeşitlerinden uzak durun. Canınız çok istediği zaman ev yapımı tam buğday ya da yulaf unu ile hazırlayacağınız tarifler deneyebilirsiniz.

4. Süt ürünleri deyip geçmeyin. Şu sıcak yaz günlerinde özellikle de İzmir’de diyet yapıyorsanız en çok tercih edeceğiniz sağlıklı ve yağ yakıcı içecek ayran olmalıdır. Serinletici ve ferahlatıcı özelliğinin yanında gün içerisindeki kalsiyum alımınızı da desteklemektedir. Bunların yanında tabiî ki de yoğurt, süt ve kefir size eşlik etmesi gereken baş tacı gıdamızdır. İştah kontrolünü sağlamanızda da oldukça yardımcıdır.

5. Yağda kavrulmuş, kızartılmış yemeklerden sakının. Mutfağınızda sağlıklı yemek pişirme yöntemlerini tercih edin. Haşlama, ızgara yada fırında pişirme yöntemleri hem sağlıklı hem de formda bir bedene sahip olmanızı sağlayacaktır.

6. Tercih ettiğiniz et türlerini mümkün olduğunca yağsız olarak tercih etmelisiniz. Tavuk ve balık türlerini derisiz olarak tüketmelisiniz. Bu durum sizi farkında olmadan kalori karına girmenizi sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında sakatatlar, işlenmiş şarküteri ürünleriniz buzdolabınızdan mutlaka uzaklaştırmanız gerekmektedir.
7. Kahvaltı öğünü formunuzu korumak için baş tacı kabul ettiğimiz öğünlerimizdendir. Kahvaltı yapmayan güne başlamayanlar göbek çevresinde incelmenin farkına varacaklardır. Neden mi? Sabah kan şekeri dengesini sağlayarak güne başlamak gün boyu iştah kontrolünüzün elinizde olmasını sağlayacaktır. Metabolizmanı da en hızlı şekilde çalıştırıp kilo vermene yardımcı olacaktır.

8. Mutfağınızda mutlaka bitki çayı kavanozu edinin. Özellikle göz hizasında bulundurun. Mutfağa gelip gittikçe canınız bir şeyler yemek istediğinde 1 fincan yeşil çay demleyip çubuk tarçın ile lezzetlendirerek iştahınızı baskılayın.

9. Buzdolabında gözünün hizasında mutlaka taze sebze ve meyvelere yer ver. Gün içerisinde gidip gelip tercih edebileceğin, formunu korumana yardımcı olacak olan salatalık, yeşillikler, marul ve su gibi besinleri bulundurup tercih etmelisin.

10. Mutfağında kontrol altına alman gereken son basamak ile yemek yeğ oranlarıdır. Et-tavuk-balık gibi besinler yemeğin içerisine giriyorsa kesinlikle ekstra yağ eklememelisiniz. Hayvansal kaynaklı besinler oldukları için görünmeyen yağ içermektedirler. Sadece zeytinyağlı sebze yemeği yapıyorsanız yağ oranını göz kararı değil ölçüp eklemeniz gerekmektedir. Kanserojen etkiyi yok edip sağlıkla yemeğinizi pişirmek istiyorsanız zeytinyağını yakmadan çiğ olarak tercih etmelisiniz.

Bu basamaklara dikkat ederek mutfağının şefi sen olabilirsin. Farkında olmadan enerji ve kalori alımını azaltıp yemeklerini sağlıkla lezzetlendirebilirsin. Böylece kalori tasarrufu yaratıp formda bir bedene sahip olabilirsin. Unutmayın formunuz elinizde 

Diyetisyen Mesude EVİRGEN
İZMİR DİYETİSYEN