Neden ‘’Cennet Meyvesi’’

  • Editör: mesude - Cumartesi, Aralık, 2015

Diyetlerim de mevsiminde olan sebze ve meyvelere her zaman özellikle yer vermişimdir. İsminin herkes tarafından farklı şekilde hitap edilmesiyle tanınan cennet meyvesinden sizlere bahsedeceğim. İlk defa duyuyormuş gibi gelmiş olabilir, öyleyse size diğer isimlerinden de bahsedeyim. Bunlar Trabzon hurması, cennet elması, japon elması, turuncu elma, cennet hurması gibi özünde aynı kapıya çıkan farklı isimler..
Benim cennet meyvesi olarak isimlendirdiğim doğrudur  cennet meyvesi ‘’her derde deva’’ tabirini tam olarak hak eden meyve çeşitlerindendir. Vitamin, mineral açısından, özellikle turuncu rengini veren beta-karoten den zengin antikanserojen özellikte bir meyvedir.
İçerdiği 3.6 gr lif oranı ile oldukça yüksek lif oranına sahiptir. Bağırsak ve kolon sağlığı açısından tüketilmesi önemlidir. Konstipasyon (kabızlık) problemini ortadan kaldırmaktadır. Antioksidan içeriği oldukça yüksek olan cennet meyvesinin 1 küçük boyu 1 porsiyon meyve yerine tüketilebilir. Bayan danışanlarımda özellikle cilt ve saç kalitesi için tercih edilmelidir.
A vitamininden oldukça zengin olan cennet meyvesinin kalp-damar hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kan kolesterol ve trigliserid seviyesinin dengelenmesinde önemli rolü vardır. Günlük meyve haklarınızın 1 tanesini cennet meyvesinden yana kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Hücre yenilenmesinden, bağışıklık sisteminin korunmasına kadar mucizevi etkileri mevcuttur. Bütün manav tezgahların da kolaylıkla bulabileceğiniz bir meyve olan cennet meyvesi yüksek oranda askorbik asit içermektedir. Kış aylarında özellikle iltihap söktürücü, balgam temizleyici özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilmelidir. Kalsiyum, demir, sodyum, A, B1, B2 ve B3 vitaminlerinden oldukça zengindir. Kabuklarıyla tüketilmesi daha fazla posa almanızı sağlayacaktır.
Tatlı yapımında da şekerli tadından dolayı tercih edebileceğiniz bir meyvedir. Toz tarçın ile beraber tüketmeniz özellikle şeker hastaları tarafından kan şekeri kontrolünün sağlanmasında yardımcı olacaktır.

Diyetisyen Mesude EVİRGEN