Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmeli ??

  • Editör: mesude - Salı, Eylül, 2015

Okul zilleri bugün çalmaya başladı.. Beklenen 2015-2016 eğitim-öğretim yılı öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz için hayırlı olmasını temenni ederim. Her ebeveynin aklını kurcalayan konudur okulda çocuğunun nasıl besleneceği. En pratik, taşıması kolay ve besin değeri yüksek olan yiyecekler ile çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretebilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin özellikle okul çağı dönemindeki çocuklarda temellerinin daha sağlam oturtulması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.
Beslenme, anne karnından itibaren yaşamın sonlanmasına kadar devam eden yaşamımızın vazgeçilmez ihtiyacıdır. Beslenme alışkanlıklara bağlı olarak devam etmektedir. Beslenme alışkanlığı ise çocukluk çağı döneminde kazanılmaktadır. Sağlıklı beslenme çocukluk döneminde en önemli basamaktır. Büyüme ve gelişmenin maksimum seviyede olduğu çocukluk döneminde beslenme, büyük bir ayırt edici faktördür. Bireyin büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan enerjiyi dengeli düzeyde alması ve kullanması gereklidir. Gerekli enerjiyi ve besin öğesine sahipse çocuğunuz optimal boy-kilo aralığına sahip diyebiliriz. Okul çağı çocuklarının iyi kalitede ve yeterli düzeyde beslenmesi hem fiziksel gelişim hem de zeka gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda da beslenme cinsiyet, boy, kilo ve yapılan fiziksel aktiviteye göre değişmektedir.
Okula erkenden gidecek olan çocuklarımız sağlıklı ve bilinçli olmaları açısından kahvaltı yapmadan okula gitmemelidirler. Gece boyu süren açlığın sonucunda harcanması gereken enerjiyi, sağlıklı şekilde vücutlarına almaları gerekmektedir. Her gün 15 dakika erken kalkmaları sağlıklı bir kahvaltı yapmalarına yeterli olacaktır. Kahvaltısını yapmayan öğrencilerde yapılan araştırmalara göre dikkat azlığı, motivasyon düşüklüğü, yorgunluk ve halsizlik görülmektedir. Yeterli ve dengeli kahvaltı yapan öğrencilerin derslerinde daha başarılı oldukları ve algılama düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Kahvaltıyı sevdirmek amaçlı çocuklarınıza sevdiği yiyecekleri hazırlayın. Yumurta, peynir, meyve, tam tahıllı ekmeği ve süt ile sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Tek yumurtayı tüketmekte sıkıntı yaşayan çocuklarınıza sağlıklı şekilde hazırlanmış olan pancake veya krep şeklinde de tükettirebilirsiniz. Meyve en önemli besin gruplarındandır vitamin-mineral içeriği bakımından. Meyve, çocuklarımızın beslenme çantasında olmazsa olmazlardandır. Meyve tüketmekte problem yaşayan çocuklarınızda meyveli kek ya da taze sıkılmış meyve suyu olarak tükettirebilirsiniz. Ancak meyve tüketiminde vitamin-mineral kaybını önlemek amacıyla kesildikten hemen sonra tüketmelisiniz. Okul çantasına koyacağınız meyveleri tek parça halinde çantalara eklemeye dikkat ediniz. Küçük boy bir muz iyi bir meyve tercihidir. Beslenme çantalarına içecek olarak ayran, su, süt mutlaka eklenmelidir. İçeceği bile eklememek çocuklarınızın kantinden asitli içecek ya da hazır meyve suları tüketmelerine neden olacaktır. Yemekhane olmayan okullarda öğle yemeği problemi yaşamaktadır öğrencilerimiz. Kantinlerde satılan paketli hazır gıdalardan uzak durulmalı. Evde yapılmış sandviç ya da ev yapımı sebzeli börekler yanında ayran ile iyi bir öğle yemeği alternatifi oluşturabilir.
Ara öğün olarak pratik, taşıması kolay kuru meyve ve yağlı tohumlar ile sağlıklı öğünler oluşturabilirsiniz. Ana öğünlerde yapabileceğiniz peynirli ya da ton balıklı sandviç ile güzel bir ana öğün alternatifi oluşturabilirsiniz. Yanlarında atıştırmalık olarak salatalık ve havuç ekleyebilirsiniz.
En önemli konulardan biri ise sıvı tüketimidir. Çocuklarınızın içme suyu miktarı ve özelliği sağlık açısından önemlidir. Beslenme çantalarına eklediğiniz su çocuğunuza güzel alışkanlık kazandıracaktır. Dışarıda tüketilen sularda en çok dikkat edilecek nokta yeni açılacak olan, kapalı satılan şişelerden suyun tüketilmesidir.
DİYETİSYEN MESUDE EVİRGEN/DİYETİSTEYEN
ALİ ÇETİNKAYA BULVARI YAPAN APT. NO:45 ALSANCAK/İZMİR
0232 421 14 16
www.mesudeevirgen.com