OMAD Diyeti Nedir?

  • Editör: mesude - Salı, Mart, 2019

OMAD Diyeti Nedir?

 

Omad diyeti, günde 1 defa beslenme anlamına gelmektedir. Günde sadece bir öğüne dayanan omad diyetinin sağlıklı olup olmadığına dayanan tam bir sonuç bulunmamıştır. Tek öğün beslenmenin yanında tüm vitamin ve mineral çeşitlerinin bir öğünde olması çoğu kişi için tercih edilen bir diyet olmuştur. Karşılığı ‘One Meal a Day’ anlamına gelmektedir. Bu yaşam tarzı herkes için uygulanabilir bir yöntem değildir. Has

talık, yaş ve cinsiyet gibi ayrımlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Ülkemizde ve Müslüman ülkelerde OMAD diyeti oruç diyeti olarak da anlaşılmaktadır. Bir çok üniversitede araştırma yapılmıştır oruç tutan bireyler üzerinde. Yapılan çalışmalarda kan kolesterol seviyesinin ve kan şekeri düzeylerinde düşüş görülmüştür. Aktif metabolizma ve bağırsak mikrobiyotalarının olumlu artışa sahip olduğu gözlenmiştir.

 

Bu diyet sistemi yağ yakımının daha hızlı şekilde çalışmasını sağlıyor. Bunun için otofaji dediğimiz bedenimizde eskiyen hücrelerin geri dönüşüp onların daha iyi çalışan hücreler haline getirmesini sağlamaktır.

 

Bu diyet sistemi için yapılması gereken tek şey 23 saat aç kalıp 1 saatte yenilmesi gereken doğru besinleri yemektir. OMAD diyet sistemini yapmak istyorsanız istemeniz ve bu diyete vücudunuzun hazır olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Bağırsak siteminde yavaşlama gözlenebilmektedir. Bu diyete başlamadan önce mutlaka diyetisyen ve doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

 

Kaç kilo verebiliriz diye soracaksak olursanız,  kişiye bağlı ve başlangıç kilosuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

 

İzmir Diyetisyen

Diyetisyen Mesude EVİRGEN