Seyahatte Beslenme

  • Editör: mesude - Cumartesi, Haziran, 2016

SEYAHATTE BESLENME
Normal yaşantınızın dışına çıktığınız seyahat günlerinde, sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır. İster iş seyahatleri ister yeni yerler keşfetmek olsun beslenmenize daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerek bayram tatilleri için çıkılan yolculuklar, gerekse uzun yaz tatilleri olsun, şehir içi ve şehir dışı yolculuklarınızda belirli noktalara uyum sağladığınız sürece kilo kontrolü, hazımsızlık, bağırsak problemi problemleri ortaya çıkmayacaktır. ‘’Nasıl olsa tatildeyim, her şeyi tüketebilirim’’ algısı kısa sürede vücudunuza yağ olarak geri dönecektir. Fast food menüler, yüksek kalorili gıdalar yada restorantların büyük menüleri kısa sürede yüksek kalori alımınıza neden olacaktır.
En değerli giysinizin bedeninizin olduğunu unutmayın. Kendinizi, seyahatte mutlu etmenin yolu rahat bir bedene sahip olmaktır. Çantanıza ekleyeceğiniz seyahate yardımcı besin ürünleri ile sağlıklı ve fit bir yolculuk geçirmek sizin elinizde. Böylece daha iyi vakit geçirip kilonuzu korumuş olacaksınız.
1.Sıvı Tüketiminizi Maksimum Seviyede Tutun
Su tüketimi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 2-2.5 lt sıvı alımını gün içinde tamamlamanız gerekmektedir. Gerek bitki çayları, gerekse asit ve şeker içermeyen limonata türü içecekler ile sıvı alımınızı arttırabilirsiniz. Kahve ve demleme çay tüketimi sıvı alımı grubuna girmediğini unutmayın. Her içtiğiniz çay ve kahve miktarının ortalama 2 katı kadar vücudunuzdan su atımı oluşmaktadır. Ayran, maden suyu yada cacık gibi sulandırılmış süt ürünleri grubu da size iyi bir yol arkadaşı olacaktır.
2.Ne Yiyeceğiniz Konusunda Bilinçli Olun
Yüksek kalorili gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Yeşil yapraklı sebzeleri, salataları her fırsatta tercih etmelisiniz. Yanınızda taşıyacağınız salatalık sebze grubu içerisinde en pratik ve çantanızda taşıyabileceğiniz besindir. Kavurmalı, yağlı ve hamur işi türlerinden uzak durum. Yemeğe başlarken öncelikle salata ve çorba ile başlanmanız iştah kontrolünde size yardımcı olacaktır. Tabağınızın büyük bölümünü haşlanmış yada çiğ sebzeler ile doldurmalısınız. Karnınızı ana yemek ile doyurmaya çalışın. Ilk tercihleriniz asla tatlı olmasın. Tokluk hissini sağladıktan sonra tercih edeceğiniz ancak sütlü tatlı yada dondurma olmalıdır. Bol baharat ve acı tüketiminden de sakının aksi halde iştah acıklığına sebep olabilir. Her öğününüzü şölen haline getirmeyip sağlıklı tercihler yapmaya dikkat edin.
3. Bağırsak Sağlığınızı Koruyun
Özellikle uzun süreli seyahatlerde en çok karşılaşılan problem bağırsak hareketinin yavaşlamasıdır. Beslenme hataları, stress, sıvı tüketiminin yetersizliği, hareketin azalması sonucunda bağırsak hareketinin yavaşlamassı görülmektedir. Böyle durumlarda mutlaka ilk yöntem sıvı beslenmeye dikkat edip hareketi arttırmaktır. Ancak yolculukta böyle bir şansınız yoksa mutlaka bir destek alınmalıdır. Destek alacağınız ürün ise probiyotiklerdir. Bağırsağınıza dost olan bakterileri yani probiyotikleri ister tablet olarak isterseniz toz şeklinde yoğurdunuza ekleyip sağlıkla güne başlangıç yapabilirsiniz.
4. Bisküvi ve Çikolata Yerine Meyveleri Tercih Edin
Ara öğün alışkanlığı seyahatte, stabil hayatınızdan daha çok önem taşımaktadır. Özellikle gideceğiniz yer ilk seyahatinizse kendinize ve damak tadınıza uygun besinler bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Bağırsak hareketinizi fazlasıyla arttırıp tuvaletten çıkamaz duruma da gelebilirsiniz. Yada bir yerleri gezerken acıktığınızı anlamayabilirsiniz ve böylece ilk durak noktasında sağlıklı olup olmadığını düşünmeden yemeye başlayabilirsiniz. Bundan dolayı gün içerisinde size enerji verecek kalorisi uygun miktarlarda olan ara öğün alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Basit şeker içeren bisküviler, çikolatalar yerine yüksek lif içeriğine sahip kuru meyveler, taze meyveler yada uygun yağ aralıklarına sahip paketli ara öğünler tercih edebilirsiniz. En kolay çantanızda size eşlik edebilecek ara öğün grubu kuru kayısıdır. Yanında enerji içeriğini ve tokluk sürecinizi uzatmak amacıyla mutlaka ceviz, fındık yada badem gibi kavrulmamış yağlı tohumları tercih edebilirsiniz.
5. Yeşil yada Beyaz Çay Seyahat İçeceğiniz Olmalı
Seyahat şekliniz ister otobüs, ister uçak isterseniz de kendi taşıtınızla olsun. Hepsinin bedeninizde ortak yarattığı nokta ödem oluşumudur. Ödemin yarattığı şişlik, sıkıntı yada giyilecek olan kıyafetin üzerinizde istediğiniz gibi olmaması ödemin sonuçlarıdır. Bunun için metabolizma hızlandırıcı, ödem atıcı ve bir miktarda sıvı alımınıza takviyede bulunacak olan yeşil yada beyaz çayı mutlaka çantanızda bulundurun. Poşet halinde taşımanız size olaylık sağlayacaktır. Verdiğiniz molaların birinde sıcak su ile kolayca demleyip tüketebilirsiniz. Beyaz çayın, yeşil çaya kıyasla daha fazla antioksidan içerdiğini unutmayın. Ancak ikisinin de yüksek miktarda ödem atıcı etkisi bulunmaktadır. Seyahatte günde 3-4 fincan tercih edeceğiniz mucize bitki çayları ile bedeninizi rahatlatabilirsiniz.
6. Az Az Sık Sık Beslenme Prensibini Edinin
Seyahatte en çok yapılan yanlışlardan biri uzun süreli açlıkların sonucunda büyük porsiyonlu ana öğün yapmaktır. Bu gibi durumların sonucunda midenizi yorarak bedeninizin yağlanmasını sağlıyorsunuz. Çok uzun olmayan yolculuklar için sağlıklı bir sandviç iyi bir seçim olacaktır. Tam buğday ekmeğinin içine ekleyeceğiniz beyaz peynirli bir tost ile iştah kontrolünüzü sağlayıp uzun süreli açlıklar yaşamanızı engellemiş olacaksınız. Özellikle otobüs yolculuklarında ikram edilen basit karbonhidratlı yiyecek türlerinden uzak durmalısınız. Hiç fırsatınız yoksa tuzsuz kepekli bir galeta ve yaında 1 küçük kutu süt ile size iyi bir yol arkadaşı olacaktır. Hipertansiyon yada şeker rahatsızlığı bulunan bireyler mutlaka tuz ve şeker içeriğine dikkat etmelidirler. Kronik hastalık taşıyan bireyler uzun vadede ne tüketmesi gerektiğini planlamalıdırlar. Özellikle insulin kullanan bireyler besin tüketim miktarı ve cinsine oldukça dikkat etmelidirler.

Seyahatinizi keyifli hale getirmek için üzerinde durmuş olduğum püf noktalarına dikkat etmenizi öneiyorum. Sağlıklı ve doğru tercihler yaparak her zaman formda bir vücut ve enerjik bir bedene sahip olabilirsiniz. Kendinize ve bedeninize her zaman hakettiği ilgiyi gösterin. Midenizden once ruhunuzu beslemeyi ihmal etmeyin. Kendinizi önemseyin, unutmayın formunuz ve sağlığınız sizin elinizde.. Keyifli ve eğlenceli yolculuklar diliyorum..
Diyetisyen Mesude EVİRGEN