Sınav Öncesinde Doğru Beslenme

  • Editör: mesude - Çarşamba, Temmuz, 2015

 

Geleceğimizi oluşturan gençlerin iyi meslek seçimi ve istedikleri üniversitelerde okumaları tabiki de aileler için gurur verici bir durumdur. Her ebeveyn çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olması için elinden geleni yapmaktadır. Sınava hazırlık döneminde gençlerimizin her yönden rahatlığını düşünmekte en doğal şekilde anne ve babaların görevidir. Çokta uzak değil, bundan 6-7 yıl önce üniversite giriş sınavı stresini maksimum seviyede yaşayan öğrencilerden biriydim bende. Bu hafta sonu sınav dönemi başlıyor.

beslenme---2

Manevi desteğin yanında bu özel dönemde mutlaka beslenme desteği de alınması gerekiyor. Neden mi? Her besinin birbirinden özel ve farklı özellikleri bulunmaktadır bireyler üzerinde. Peki bu besinler vücutta ne gibi özelliklere yol açıyor? Çünkü gerek stresi azaltan gerek zihni açarak hafızayı güçlendiren gerekse mutluluk veren size anlatacağım bu özel besinleri sınav dönemi sürecinde kullanmakta yarar vardır.

Özenle, fedakarlık yaparak, adım adım hazırlanan gençlerimize beslenme tavsiyesi de benden gelsin.
Psikolojik ve manevi desteğini esirgemeyen aileler, sizlere bu süreçte görev düşüyor. Sınav dönemi çocuklarımızı ciddi etkilerken sizlerde bir o kadar stres ve kaygı yaşıyorsunuz. Evde, ailece takıntısız ve sınav kelimesinin kısa süreliğine lugatınızdan kalkmış olacağı bir sınav dönemi olmasını diliyorum..

Unutmayın ki tek bir besin ile mucize yaratmak mümkün değildir. Sürekli ve düzenli yaşam ile başarı mümkündür. Peki başarı nasıl gerçekleşir?? İlk olarak dengeli beslenme yani temel besin maddelerinin dengeli tüketimi, daha sonra yeterli uyku, sevilen bir aktivite ve beraberinde düzenli çalışmak… Bu basamakların başarıya giden yolun sırları olduğunu düşünüyorum.

 

SINAVA 10 GÜN KALA EVDE YEMEK YEMEYE BAŞLAYIN

HAZIR YEMEKLERDEN UZAK DURUN

 meyve-ve-suyu---1

Evde az yağ ve az tuzlu şekilde yapılmış, sağlıklı pişirme koşulları ile hazırlanan yemekleri tercih edin
Dışarıda hazır yada sokakta satılan besinlerin tüketimi uygun hijyenik koşulları sağlamadığı için bağırsak hareketlerinizi bozabilir.

 

KAHVALTI OLMAZSA KONSANTRASYON OLMAZ

 

Sağlıklı kahvaltılara yer açın. Kahvaltısız bir bünye kendini tüm gün yorgun hisseder. Canınız istemese dahi mecburiyet olarak düşünüp kahvaltınızı yapın.
Kahvaltıda olmazsa olmazınız yumurtadır. Protein içeriği yönünden peynir ve yumurta sınav süreci boyunca tok kalmanızı sağlayacaktır. Zeytin yerine 2-3 tam ceviz tüketmenizi sınav anında susama problemi yaşamamanız açısından tavsiye ederim. Sınav döneminde en önemli sebzelerden biri olan havucu konsantrasyonu arttırıcı etkisinden dolayı tüketmelerini öneriyorum. Ekmek türevi olarak tam buğday ekmeği en sağlıklı tahıl grubunu oluşturmaktadır.

 

UYKU KALİTENİZİ YÜKSEK TUTUN

 

Kafein içeren kola, kahve gibi içeceklerin tüketimini sınırlayıp daha çok taze sıkılmış meyve suları, süt yada bitki çayı olarak içeceklerinizi tüketin. Yatmadan en az 2.5 saat önce beslenmenizi sonlandırmanız uyku kalitesi açısından önem taşımaktadır.

 

ÖNEMLİ ÖNERİLER

 

O güne kadar hiç denemediğiniz besinleri tüketmeyin. Tükettiğiniz besin belki de sizin için alerjen etki gösterebilir.
Demir içeriği yüksek besinler ile dikkatinizi toplayın. Yumurta, kırmızı et, karaciğer, pekmez ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile performansınızı arttırın.

Erken saatlerde kalkmaya alıştırın kendinizi sınav günü için ve her gün düzenli şekilde 3 ana öğününüzü yapın.
Sınavdan 3 gün önceye kadar kuru baklagillerden uzak durun. Gaz yapıcı besinler tüketmeniz sizi rahatsız edebilir. Sindirim problemi yaşamamak amacıyla son günlerde kuru baklagilleri tüketmeyin.
İhtiyacınızdan fazla sıvı almamaya çalışın. Sınav anında ve öncesinde fazla sıvıya yer vermeyin. Tuvalet sıkıntısı yaratıp rahatsızlık vererek konsantrasyonunuzu etkileyebilir.

 

BASİT ŞEKERE DUR DEMELİSİNİZ

 

Yüksek şeker içeriği olan yiyeceklerden uzak durun. Toplumumuz tarafından yanlış bir görüşe sahip olunan bu algıyı değiştirin. Yararını düşünerek yediğiniz o şekerler size zarar olarak dönmektedir. Her tükettiğiniz basit şeker grubu yani şeker, bonibon ve reçel gibi besinler kan şekerinizde ani yükselişlere yol açarak dikkatinizi ve performansınızı olumsuz yönde etkiler. Bu basit şekerleri birde sınav anında tüketmeniz ani açlıklara neden olmaktadır. Böyle durumlarda dikkatinizi sınav yerine midenize vermeniz vazgeçilmezdir. Tatlı ihtiyacınızı ancak meyve yada sütlü tatlılardan yana tercih etmenizi öneririm.

 

OMEGA-3 ALIMINI ARTTIRIN

 

Konsantrasyon ve performansa hız katmak istiyorsanız omega 3 yönünden zengin besinlere sofranızda yer açın. En iyi kaynakları balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz gibi yağlı tohumlardır. Güne mutlaka 2-3 adet tam ceviz ile uyanıp akşam yemeklerinizi balık ile tamamlamanızı öneririm.

beslenme----1

Yağlı tohumlarda bulunan yağ asitlerinin hafızayı güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Atıştırmalık olarak mutlaka yağlı tohumlar, süt yada meyve ile ara öğünlerinizi yapmanız ı öneriyorum.

Sınav günü rahatsızlık vermeyecek meyvelerden olan muz, kuru üzüm, kuru kayısı ile beraberinde ceviz ve süt tüketmeniz en sağlıklı alternatifler arasında olacaktır. Sizler için özel hazırlanan sınav günü kahvaltı menüsünü uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyor ve çabalarının karşılığını almalarını diliyorum…

 

SINAV SABAHI KAHVALTI MENÜSÜ

 

1 adet haşlanmış yumurta

2 ince dilim tam buğday ekmeği

1-2 dilim az yağlı beyaz peynir

3-4 adet tam ceviz

1 yemek kaşığı çekirdekli kuru üzüm

1 su bardağı süt

 

 

Beslenme Ve Diyet Uzmanı

MESUDE EVİRGEN

 

bizeulasin