TATLI KRİZİ NEDEN OLUŞUR ??

  • Editör: mesude - Salı, Ağustos, 2016

TATLI KRİZİ NEDEN OLUŞUR ??

 

Tatlı ihtiyacı beslenme alışkanlıklarıyla birebir orantılıdır. Normalde uzun süre tatlı yemeseniz dahi canınız tatlı istemez. Ancak siz kendinizi alıştırırsanız her yemek sonrası canım tatlı bir şeyler istiyor yada psikolojik olarak daha mutlu olmanızı sağlıyor ise tatlı yeme ihtiyacınızın olduğunu düşünmeye başlarsınız.

 

Sağlık problemi ile birlikte gelişen bir tatlı ihtiyacı da söz konusu olabilir. Bu ne demek? Vücudunuzdaki insülin salınımında oluşan bozukluk iştah kontrolsüzlüğünü sağlayabilir. Özellikle kilo yüksekliğiniz bulunuyor ve dikkat etseniz dahi kilo vermede zorluk yaşıyorsanız insülin direnciniz oluşmuş olabilir.

 

Beyaz un ve şekerden yapılmış tüm gıdalara basit şeker içeren gıdalar denilmektedir. Esmer ve tam buğday unu ile yapılmış ekmek ve tahıl türlerine ise kompleks karbonhidrat kaynakları denilmektedir. Kan şekerinizin dengede kalabilmesi için siz siz olun kompleks kaynaklı gıdaları tercih edin. En önemlisi de mutlaka ana öğünlerinizin haricinde düzenli ara öğünlerinizi yapın.

2-3 saatte bir beslenme modelini edindikten sonra kan şekeri dengeniz regüle halde devam eder. Ancak uzun süre açlıklar sonucunda kan şekeriniz düşer ve tatlı isteğiniz artar.

 

 

                            Diyetisyen Mesude EVİRGEN

                                      İZMİR DİYETİSYEN