Tatlı Yerine Keçiboynuzu

  • Editör: mesude - Salı, Ekim, 2016

TATLI YERİNE KEÇİBOYNUZU

 

 

Sağlık açısında faydalarını saymakla bitmeyecek olan meyve keçiboynuzundan bahsedeceğim sizlere. Tam bir şifa kaynağıdır. İzmir’de yaşayanlar, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı bilirler. Bu hafta blog konusunu belirlerken denk geldiğim bir aktarın tezgahında keçiboynuzunun faydalarının yazması ve toplumda gerçektende tatlı yerine keçiboynuzunun geçebileceğini belirtmek istiyorum. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ortaya çıkan tatlı isteği gerek meyveler gerekse sağlıklı tatlılar ile bastırılmalıdır. Keçiboynuzu da bunlara verilecek en iyi örneklerdendir. Diyetisyenler olarak her zaman basit şeker tüketiminin önüne geçmeye çalışmaktayız. Ülkemizde diyabet yani şeker hastalığına yakalanma riski geçmiş yıllara göre 5 katı oranla artmıştır. Herke şeker hastası olacak diye bir konu yoktur ancak vücudunuzda gizli şeker diye adlandırdığımız pre-diyabet ya da insülin direnci oluşumunun da önüne geçilmesi için birazcık dikkatli olunması gerekmektedir.

Gelelim keçiboynuzun faydalarına; çok güçlü antioksidan kaynağı olan flavonoidleri yüksek oranda içermektedir. Keçiboynuzu bağırsak sağlığını koruyucu etki göstermektedir içerdiği yoğun lif oranından dolayı. Keçiboynuzunun düzenli kullanımı akciğer kanseri tedavisinde kullanılmaktadır. Ciğerleri temizleyici özelliğinin yanında öksürük, astım, bronşit tedavisinde de yardımcı etkisi kanıtlanmıştır. Özellikle menapoz dönemindeki bayanlr tarafından ve gelişmekte olan çocuklar tarafından, fosfor ve kalsiyumu yüksek içermesi sebebiyle keçiboynuzu tüketimi önerilmektedir.

Keçiboynuzu yağ içermemesi sebebiyle kolesterolü düşürücü etki sağlamaktadır. Kakao, damla çikolatası yada şeker yerine geçebilecek bir besin türüdür. Keçiboynuzu unu ya da pekmezi mutfaklarınızda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz gruptadır. Kurabiye ve kek yapımında lezzeti arttırarak şeker yerine kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 

 

İzmir Diyetisyen

Diyetisyen Mesude EVİRGEN