Yaşlanma Karşısı Anti-Aging Besinler

  • Editör: mesude - Çarşamba, Eylül, 2015

YAŞLANMA KARŞITI ANTI-AGING BESİNLER
Günden güne hızla geçen senelerle birer birer yaş alıyoruz. Dikkat ettiyseniz yaş alıyoruz diyorum yaşlanıyoruz demiyorum 🙂 Sizlere bu hafta yılların eskitmesine inat sizleri gençleştirecek besinlerden bahsedeceğim. Zamanın geçmesi çok güzel özellikle sevdiklerimizle hayatı doya doya yaşıyorsak daha keyifli ne olabilir ki.. Yapmamız ve dikkat etmemiz gereken şu ki, zaman sizlerden bir şey götürmesin. Geçen süreyle hayat size değerleriyle beraber güzellik katsın. Sağlık önceliğiniz olsun. Bu önceliğin yolunda ilerlerken kaliteli yaşantıyı kendinize hedef alın. Hızla akıp giden zamanın içinde bedeninizi zamanın içerisinde yaşlanmaya bırakmayın.
Bu hafta sizlere yaşlanmanızı geciktiren besinleri konu alacağım. Bayan erkek fark etmeden herkesin öncelikli amacı güzel görünmektir. Fiziksel aktivitenin, sağlıklı beslenmenin yaşı yoktur. Hedefinizi belirleyin ve hedef doğrultusunda çaba gösterin. Unutmayın en iyi genç kalma yöntemi sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile cildinizden, tırnaklarınıza, bağışıklık sisteminizden saçlarınıza kadar farkı göreceksiniz.
Bakalım genç kalmak için soframıza neleri eklemeliyiz ?
KIRIŞIKLAR İÇİN YAĞLI TOHUMLAR
Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar anti-aging özelliği yüksek olan grubun baş tacıdır. İçerdiği yüksek oranda E vitamini ile yaşlanma ve ciltteki deformasyonu engelliyor. Tüketirken beslenme uzmanınızın size tavsiye ettiği ölçülere dikkat ederek tüketin. Faydalı kolesterolü düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Ancak kavrulmamış, çiğ olmasına tüketirken dikkat edelim.

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Ispanak, pazı, brokoli, roka gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler kan dolaşımınızı ve solunum sisteminizi rahatlatmaktadır. Hücrelerinizi serbest radikallere karşı koruyarak yaşlanmaya savaş açar. Çiğ olarak tüketmenizi öneriyorum. Çiğ tüketmekte sıkıntı yaşıyorsanız sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanmanızı öneriyorum. Cildinizin elastikiyeti ve yüksek vitamin içeriği için sık sık tüketmenizi öneriyorum.

SU OLMADAN ASLA
Çantanızda, masanızda yada arabanızda. Nerede olursanız olun su tüketimine önem verin. Ancak su tüketim miktarı kişiye göre değişmektedir. Klişeleşmiş olan miktarlardan uzak durun. Beslenme kişiye özeldir. Ancak ışıl ışıl ve parlayan bir cilde sahip olmak istiyorsanız minimum 2 litre su miktarına ulaşmanız gerekmektedir. Su tüketiminin sağlıklı olmasını istiyorsanız pet şişede değil cam şişede su tüketmeye gayret edin.

KALİTELİ UYUYUN
Temel biyolojik ihtiyacımız olan uyku cildimiz ve bedenimizin sağlığı için önemlidir. En az 7 saatlik bir uyku ile güne dinç uyanabilirsiniz. Düzenli uyku kilo alma, kilo verme ve kilo koruma döneminde de büyük önem taşımaktadır. Araştırmalarda da düzenli ve kaliteli uykunun cildimizi ve ruhumuzu gençleştirmede büyük önemi olduğu vurgulanmaktadır.

HER GÜN 1 YEŞİL ELMA
Yeşil elma yüksek C vitamini ve antioksidan içeren bir meyvedir. İçerdiği pektin nedeniyle doğru tüketim yoluyla tokluk sağlar. Posa ve lif içeriği ile anti-aging özelliktedir. Klişeleşmiş olan her gün 1 elma sloganına devam etmenizi öneriyorum.

KIRMIZI KAPYA BİBER
En iyi C vitamini kaynaklarındandır kırmızı kapya biber. Salçalık biber adıyla da bilinen kırmızı biber yüksek oranda beta-karoten içermektedir. Antioksidan içeriği yüksektir böylece yaşlanma karşıtı olan kırmızı kapya biberi kahvaltılarınızda çiğ tüketmenizi öneriyorum.

TAZE BALIK ZAMANI
Taze balık mevsimi başlamışken haftada 2 gün balık tüketme alışkanlığına geri dönün. Yüksek omega içeriği ile hücre yenilenmesine etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki fosfor, omega-3, iyot ve diğer vitaminler ile size enerji vererek zindelik kazandıracaktır. Zihin yorgunluğunuzu önleyecektir. A vitamini sayesinde antioksidan özellik göstermektedir.

OLMAZSA OLMAZIMIZ YOĞURT
Kilo kontrolü sağlamada büyük yardımcımızdır süt ürünleri. Kalsiyum ve probiyotik özelliği oldukça yüksektir. Yoğurdun özellikle suyunda bulunan B grubu vitaminlerinden olan riboflavin sayesinde gençleştirici ve cilt yenileyici etkisi bulunmaktadır. Yoğurdu mutlaka suyu ile birlikte tüketmeye çalışın. Anti-aging özelliği yüksek olan süt, yoğurt, kefir ve ayranı sık sık tüketin.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ MUCİZESİ
Mucize antioksidan kaynaklarından olan üzüm çekirdeği sınıfında en iyi antioksidan kaynaklarındandır. İçeriğindeki proantosiyanidin sayesinde cildinizi ve bedeninizi genç ve sağlıklı tutar. Vücut canlılığınız için siyah üzüm, çekirdekli kuru üzüm ve pekmezi belirli ölçülerde çekirdeğini çiğneyerek tüketmenizi öneriyorum.

DİYETİSYEN MESUDE EVİRGEN/DİYETİSTEYEN