Kilo Alma Programı

Kilo Alma Programı

Kilo Alma Programı

Kilo almak için ya da kiloyu vermek içinde biz diyetisyenlere danışılmaktadır. Burada en önemli nokta bize başvuran danışanımızın değişime açık olması durumudur. Çünkü biz diyetisyenlere gelene kadar her kişinin alışılagelmiş bir yaşam ve beslenme tarzı bulunmaktadır. Bu alışkanlıklarını değiştirip yenilikçi düşünce yapısı ile bize gelmelidir.

 

Kilo almak için de diyetisyene mi gidilir;

Tarzında sorular ile birçok eleştiriye de maruz kalan danışanım oldu bugüne kadar. Ancak sadece ekmek, tatlı ya da basit karbonhidrat kaynağını arttırarak kilo almak doğru bir düşünce değil aksine vücutta beklenmedik hastalıklara yol açabilir. Sadece vücudun dışının kilo alması değil organ sağlığını koruyarak da vücudumuzun içinin de sağlıklı çalışması için ideal kiloda olmak gerekmektedir.

 

Çok yiyorum ama yine de kilo alamıyorum diyenlerde olabiliyor; bu kişilerde mutlaka diyet programına başlamadan önce doktora danışarak gerekli kan tahlillerini yaptırmalıdır. Kilo alamamanın altında yatan başka bir sebepte olabilmektedir. Örneğin sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmanın gereğinden hızlı çalışmasına neden olan hipertiroidi gibi hormonal hastalıklar, emilim yetersizleri, psikolojik yeme bozuklukları, kilo alma korkusu ya da bağırsak sistemi rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar olabilir.

 

 

Unutmayın ki fazla kilolu olmak kadar aşırı zayıf olma durumu da sağlıklı bir birey için kabul edilir bir durum değildir. Kilolu olmanın verdiği tehlike kadar tehlikelidir aşırı zayıflık. Mutlaka bir beslenme uzmanı tarafından incelenip kontrol edilmelidir. Kilo almak neredeyse kilo vermekten daha zordur kişiler için. Zayıflığın sebepleri araştırılmalı, kişinin yaşam öyküsü ve günlük hayatı dinlenmeli belki de zayıflığın altında bir sebep vardır. Bunun tespit edilmesi hayatınız boyunca kendinizi bilmeniz ve bedeninizi tanımanız için size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Bizim kliniğiniz İzmir Alsancak’ta bulunmaktadır. Eğer ki bedeninizden yada kilonuzdan rahatsızlık duyuyorsanız İzmir’de yalıyorsanız diyetisyeniniz olarak yağ, kas, su ve kilo analizi yaparak yaktığınız enerjiyi cihazımızda ölçebiliriz. Bize gelirken 2 gün hafta içi, 1 gün ise hafta sonu olmak üzere beslenme günlüğü tutmanızı ve tüm gün boyunca ne yiyip içtiyseniz teker teker yazmanızı isteyeceğim. Vücudunuzun ihtiyacından çok daha az beslenmiş olmanız sizin yine kilo alamamanızı sağlayacaktır. Bazen şeker hastalığına bağlı olarak kilo verme ile karşılaşabiliyoruz.

Sağlıklı beslenme sağlıklı beden demektir bizim için ve en önemlisi de besin çeşitliliğini sağlayarak beslenmektir. Sağlığınızı geliştiren besinler eklemek diyet yaparken kilo alma programında büyük önem taşımaktadır. Ceviz, fındık, badem, incir, üzüm gibi kuruyemişler menünüzde mutlaka yer almalıdır kaloriyi yüksek tutmak amaçlı. Sizin için kalorisi yüksek besin çeşitliliği fazla olan menü planlanmalıdır. Mutlaka bir beslenme uzmanından yani bir diyetisyenden destek alınmalıdır. Online diyet programı ile de kilo alma programında yardımcı oluyoruz. Ne yaparsanız yapın sağlıklı olmak için yapın. Sağlıklı bir beden sağlıklı bir zihni geliştirir.

 

 

Diyetisyen Mesude EVİRGEN ERTEM

Beslenme Uzmanı