Menapoz Döneminde Beslenme

Menapoz Döneminde Beslenme

Menapoz döneminde bayanlarda gerek hormonlarda gerekse metabolizmada önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu dönemdeki yaş aralığı ortalama 48-55 olmakla beraber kişiye ve genetik faktörlere bağlı değişkenlik göstermektedir. Menapoz dönemini etkileyen faktörleri göz önüne alarak hareket etmekte fayda vardır.

Menapoz döneminde organizmada hormonal değişiklikler meydana gelir. Hipofiz bezinden salgılanan hormonlarda artış gözlenir. Yumurtlama fonksiyonları azalır ve östrojen yüksek oranda düşer. Östrojenin azalması kilo oranınızı, fiziksel aktivitenizi ve yağlanma oranını yüksek derecede etkilemektedir. Bu dönemde bayanların özellikle beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı terleme, uykusuzluk, ciltte kuruma, depresyon olası semptomlar arasındadır. Ayrıca menapoza giren bayanlarda kemik ve kalp sağlığının korunması büyük önem taşımaktadır.

Menapoz döneminde kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskide artmaktadır. Yavaş çalışan metabolizma ile beraberinde gelen vücut yağlanması insülin direnci ve kalp rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Kilonuzun ve vücut yağ oranınızın ideal aralıklarda olması sizi kronik hastalıklardan koruyacaktır. Günlük almanız gereken karbonhidrat, protein ve yağ dengenizin ideal aralıklarda size özel program dahilinde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Menapoz döneminde bayanlarda, kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kolay kemik kırılmaları görülmektedir. Toplam protein, kalsiyum, fosfat ve sodyum alımının dengeli olması bu dönemde en çok dikkat edilmesi gereken durumdur. Sigaradan uzak durulması gereklidir. Sigara tüketimi kandaki kortizon seviyesini arttırarak C ve D vitamininin emilimine olumsuz etkide bulunur ve serum östrojen düzeyini düşürür.

Menapoz döneminde yeterli ve dengeli beslenerek kilonuzu korumanız sizlerin kemik ve kalp sağlığınızı koruyarak, kanser riskinizi azaltıp manapozda yaşayacağınız problemleri en aza indirgemenizi sağlayacaktır.

Diyetisyen Mesude Evirgen/ İzmir Diyetisyen

 

bizeulasin

Diğer Hizmetlerimiz