Çocuklarda Beslenme

Çocuklarda Beslenme

imagesÇOCUKLARDA BESLENME
Çocuklarımızın kişiliği özellikle okul öncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik çağındaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi bu yıllardan belli olmaktadır. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları hayatın gelecek dönemlerini etkileyerek ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları önlemede önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenme çocuklarımızın bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.
Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarımızın dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük çektikleri ve olumsuz davranış bozuklukları sergiledikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.
Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın daha sağlıklı, üretken ve başarılı olmalarında sağlıklı beslenmeleri kadar hareketli bir yaşam sürmeleri de oldukça önem taşımaktadır. Çocukların bu dönemde düzenli olarak yaptığı spor etkinlikleri, sağlıklı bir fizik yapının gelişmesini sağlarken; ileriki dönemde, sağlıklı beslenme ile birlikte birçok kronik hastalığın oluşma riskini de azaltmaktadır. Bu noktada ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Çocuklarınızın sağlığı korumak amacıyla beslenmelerine dikkat etmeliyiz. Çocuğunuzda kilo alma, kilo verme ya da boy uzaması ile ilgili problem gözlemlediyseniz mutlaka beslenme uzmanına danışmanızı tavsiye ediyorum.

Çocuklarımız için sağlıklı yaşam önerileri
• Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Süt grubu, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubundan eşit ve dengeli şekilde tüketim gerçekleştirilmelidir.
• Çocuklarımızın özellikle kemik ve diş gelişimi için yaş, cinsiyet ve kilosuna bağlı olarak değişmekler beraber günde 2-4 su bardağı kadar süt ürünü tüketmelerine özen gösterilmelidir.
• Sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için her gün en az 3 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir.
• Öğrenci çocuklarımız için en önemli öğünün kahvaltı olduğu bilinmelidir. Ebeveynler tarafından çocuklarımıza her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir.
• Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz olmadığı ve uygun koşullarda muhafaza edilmediklerinden dolayı kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.
• Beslenme çantası ve su mataralarının her gün temizlenmesine dikkat edilmelidir..
• Çocuklarımızın, güvenilir içme suyu tüketmeleri sağlanmalıdır.
• Öğle yemeği okulda yeniliyorsa Sağlık Bakanlığının hazırladığı menü modelleri örnek alınmalıdır.
• Şeker ve şekerli besinler, cips vb. yağlı ve tuzlu hazır besinler veya gazlı içecekler yerine süt, yoğurt ve meyve türü besinlerin tercih edilmesi daha yararlıdır.

Diğer Hizmetlerimiz