Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Sağlıklı Beslenme Eğitimi

Sağlıklı beslenme hayatımızda yaşam kalitemizi etkileyen önemli bir basamaktır. Beslenme eğitiminde temel amaç kişilere doğru beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Beslenme alışkanlığını kazandırırken eğitim verilecek olan topluma ya da kişilere verilen eğitimin nasıl verileceği, nerede verileceği, kim tarafından verileceği, nasıl denetleneceği, kullanılacak yöntem ve araçların neler olduğu, hangi mesajların hangi esaslarla belirleneceği gibi temel konulardır. Beslenme eğitimi ve danışmanlığında temel amaç, kişilere doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak olduğundan, beslenme alışkanlığı kazanımında uygulanan davranış tedavisinin ne olduğu, tedavinin basamakları gibi konular da bu görevi üstlenmek isteyen kişilerin bilmesi gereken konulardır.
Etkin bir sağlık eğitimi, bireysel ve toplumsal sağlığı olumlu yönde iyileştirmek için bilinmesi ve yapılması gerekenleri, tutum, davranış ve alışkanlıklar hâline getirmek gerekmektedir. Toplumun sağlığı, toplumu oluşturan kişilerin sağlıklı olması ile ilgilidir. Sağlık, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme, beden sağlığı gibi etkenlerde alakalıdır.
Eğitim yaşam boyu süregelen bir durumdur. Sağlıklı beslenme eğitimi ise topluma, gruba ya da kişilere göre farklılık göstermektedir. Okul öncesi dönemden, ilköğretim çağına, üniversite öğrencilerinden kurumlara kadar sağlıklı beslenme eğitim olgusudur. Özellikle çocuk danışanlarımızda eğitimin öğrenilip uygulanması esasına dayalı program planlanmaktadır. Eğitim programlarımızın belirli bir amacı ve mesajı bulunmaktadır hitap edilen grupların özelliklerine göre. Diyetisteyen Beslenme Danışmanlık Merkezi olarak sağlıklı beslenme eğitimlerine önem vermenizi ve kilonuzu koruyarak sağlıklı yaşam tarzını benimseyip uygulamanızı bekliyoruz. Sağlıklı günler diliyoruz.

Diyetisyen Mesude Evirgen/ İzmir Diyetisyen

Diğer Hizmetlerimiz