B 12 Eksikliği Nelere Yol Açar ?

  • Editör: mesude - Perşembe, Aralık, 2015

Çoğu zaman üzerinde durulmayan ancak yeterli tüketilmediğinde eksikliklerine ve ciddi sorunlara yol açabilecek olan B 12 vitaminini birde yakından tanımaya ne dersiniz ??
B 12 vitamini suda eriyebilen bir vitamindir. B 12 vitamini vücudumuzun fonksiyonlarından olan DNA üretimi, sinir sistemi, hücre yenilenmesi, kırmızı kan hücrelerinin taşınması gibi en önemli fonksiyonlar için kullanılmaktadır. B 12 vitamini kan yapımında kullanıldığı için eksikliğinde anemi görülebilmektedir. Özellikle obezite cerrahisi ile ilgili operasyon geçirmiş ve ince bağırsak hastalığı ile ilgili sorun yaşayan bireylerde B 12 emiliminde problem oluşturmaktadır.
Yaş ilerledikçe B 12 vitamini eksiklikleri görülme oranı artmaktadır. Yılda bir defa düzenli kontrol altına alınmalıdır. Gerek varsa preparat kullanımı olmalıdır. B 12 vitamininin normal aralıklarda olması sinir sisteminizden, saç ve tırnak yapınıza, alzehimer dan depresyon ve unutkanlığa kadar oluşabilecek sağlık problemi riskini azaltmaktadır. Araştırmalara göre okul çağı öğrencileri içinde zihin açıcı etkisi bulunmaktadır.
B 12 eksikliğinde baş dönmesi, bulantı, göz kararması, soluk deri sık görülen belirtilerdir.
B 12 eksikliğinin önüne geçemeyen bireylerin beslenmesi gözden geçirmesi gerekmektedir. Bu bireyler incelendiğinde B 12’nin yoğun bulunduğu kaynakları yeterince diyetlerine eklemedikleri görülmektedir. Sebze ve meyve ağırlıklı yada vejeteryan diyet uygulayan bireylerde B 12 eksikliği daha sık görülmektedir. B 12’nin en sık bulunduğu kaynaklar hayvansal ürünlerdir. Et, süt, yumurta, peynir, dana ciğeri, soya, böbrek, bazı balık türlerinde (sardalye,uskumru,alabalık gibi) yüksek oranda bulunmaktadır.
Diyabetik ilaç kullananlar, insülin direnci problemi yaşayanların mutlaka B 12 değerini kontrol altına alması gerekmektedir. Süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini yağsız olarak değil yarım yağlı olarak tüketmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca C vitamini ve B12 arasında bir etkileşim bulunmaktadır. Bu şekilde kompleks takviyeleri bir arada kullanıyorsanız mutlaka beslenme uzmanınıza başvurmalısınız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle..
İzmir Diyetisyen/ Mesude Evirgen