DİYETTE YO-YO SENDROMUNA SON !

  • Editör: mesude - Cumartesi, Eylül, 2015

Ne olursa olsun kilo vermek istiyorum diyenlerden misiniz? Yoksa kilo korumanın kilo vermekten daha önemli olduğunu düşünenlerden mi?
Bu ikilemi iyi ayırt etmeli ve doğru sonuca bilimsel veriler ışığında ulaşmalısınız.
Moda diyet akımlarına uyup sağlığınızı olumsuz etkileyen diyetlerden uzak durun. Sadece kilo verme amaçlı yapılan diyetlerin sonucunda kilo koruma dönemine geçilmemektedir. Kilo korumayı öğrenemeyen bireyler sonrasında verdikleri kiloyu geri almaktadırlar bilinçsiz yapılan diyetler sonucunda. Bu duruma ‘’yo-yo sendromu’’ denilmektedir. Ülkemizde oldukça fazla rastladığımız, bilimsel verilere dayanmayan ve beslenme bilimi ile ilgili hiçbir eğitim almayan kişilerce yapılan maalesef ki diyet denemeleridir. Kişiler bu diyetler sonucunda metabolizmaları ile oynuyor vücutta kalıcı hasarlara yol açmış oluyorlar.

Yapılan çalışmalara göre ise sık sık kilo veren ve kilosunu koruyamayan bireylerde daha fazla sağlık sorunu meydana gelmekte ve bağışıklık sistemlerini etkilemektedir. Vücudun direncini düşürmektedirler. Araştırmalara göre metabolik hastalıklara yakalanma oranı kilo verip koruyamayan bireylerde daha fazladır.

Neden verilen kilo korunamıyor? Nasıl kilo veriyoruz ? Ve bize kilo verme serüveninde yol gösteren kim?

Evet kilo vermek sabır gösterilmesi gereken bir süreçtir. Kolay elde ettiğiniz sonucu çabuk kaybedebileceğiniz bir yoldur. Gerçekçi olmak ve doğru adımlar ile ilerlemek bedeniniz ve ruhunuz için en sağlıklı olandır.
Gerçekten kilo vermek istiyor musunuz?
Diyette motivasyon büyük önem taşımaktadır. Diyet, motivasyon ve fiziksel aktivite ayrılmaz bir üçlüdür. Ruh ve beden bütünlüğünüzü bozmadan sağlıkla kendi isteğiniz ile kilo verin. Baskı altında kalmadan, popüler diyetlere güvenmeden yolunuza devam edin. Diyetinize tam uyum göstererek, beslenme uzmanınız tarafından hazırlanan kişiye özgü program ile sağlıkla kilo verin. Kilo vermekle kalmayıp kilonuzu korumayı öğrenmeniz gereklidir.
Peki kilo koruma nedir?

Kilonuzu normal ve sağlıklı aralıklara düşürdükten sonra yani arzu edilen kiloya ulaşıldıktan sonra beslenme uzmanınız sizi kilo koruma programına alacaktır. Koruma programında amaç dengeyi sağlayarak öğünlerinizi tüketmenizdir. Programınızı biraz genişletip, serbest besinlerin ve yasakların üstünden geçmelidir. Diyetisyeninizin size vereceği sağlıklı beslenme eğitimi ile neyi ne kadar ya da hangi besini nelerin yerine yiyebileceğinizi öğretecektir. Kaçamakların telafisinin nasıl yapılması gerektiğini öğrendiğiniz an kilo korumanızın da oldukça kolay olacağını öğreneceksiniz.
Kilo koruma ne kadar devam eder?
Kilo koruma döneminde en önemli nokta seanslarınıza programlanan şekilde devam etmenizdir. Koruma programını aksattığınız zaman programın dışına çıkmış olursunuz. Bu süreç sizin eğitim süresini tamamlamadan verdiğiniz kilonun geri alınmasına yol açabilir. Bu sefer başladığınız noktaya geri dönmüş olursunuz.
YO-YO DİYETİNİN ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Bu noktada çözüm yolu kişiye özgü zayıflama yöntemini kullanmaktan geçiyor. Kişiye özgü programı hazırlayacak olan kişi ise diyetisyendir. Sizin detaylı vücut analiziniz yapılmalı, gerekli kan bulgularına bakılmalı ve motivasyonu yüksek tutulan bilimsel verilere dayanan diyet programlanmalıdır. Daha sonra besinlerinizi doğal tercih etmeniz, geleneksel yöntemler ile evde pişen yemekten yiyerek kilo vermelisiniz. Ana öğünlerinizi oturtmalı, tek besin ağırlıklı beslenmemelisiniz. Doğal sebze ve meyve tüketip, su tüketiminizin kontrollü olması gereklidir. Kısacası amacınız kilo vermek değil kiloyu korumak olmalıdır.
Diyetisyen Mesude EVİRGEN / DİYETİSTEYEN İZMİR