Migrende Beslenmenin Önemi

  • Editör: mesude - Pazartesi, Temmuz, 2016

Migrende Beslenmenin Önemi

Bir çok kişinin hayatında olumsuz etki yaratan migren, doğru besinler tercih ederek üstesinden biraz olsun gelinebilecek ya da şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır.
Migren, beyin damarlarının daralıp gevşemesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Günlük yaşantı, stres, fiziksel aktivite, beslenme ve uykunun migrenin üzerinde çok ciddi etkiler yarattığı bilinmektedir.
Migreni özellikle tetikleyen besinlerden uzak durmak bile şiddeti %30 oranında azalttığı görülmüştür.
Özellikle uzak durulması gereken besinler;
Salamura ürünler, avokado, kırmızı erik, kafeinli içeceklerin aşırı kullanımı, alkollü içecekler, aşırı baharatlı yiyecekler, maya, kuru meyveler, muz, kalamar karides gibi deniz ürünleri ve süt ürünleri dikkat edilmesi gereken ve migreni tetikleyen besinlerdir.
Migren rahatsızlığına iyi gelen besinleri sıralayacak olursak;
Et türleri, tavuk ve kırmızı et ya da donmuş et türleri, ekmek ve tahıl türleri özellikle bulgur, şeftali, karpuz, elma gibi meyve türleri, bitkisel kaynaklı yiyecekler ve tüm sebze türleri, kafeinli içeceklerin uygun dozda kullanımı, yumurta, papatya ve melisa çayı migren ataklarını ve şiddetini rahatlatıcı özellik göstermektedir.
Bunların dışında günlük hayatınızda en az 2-2.5 litre su tüketiminin olması gerekmektedir. Vücudun susuz kalması da ağrı ve atakların şiddetini arttıracaktır. En az 7 saat uyumaya özen gösterin. Her gün düzenli bir fiziksel aktivite hayatınıza eklemeye çalışın. Mümkün olduğunca dışardan hazır besin tüketmemeye çalışın. Sağlığınıza sahip çıkın 

İZMİR DİYETİSYEN
Diyetisyen Mesude EVİRGEN